Niezakaźne choroby skóry:

● trądzik - to najbardziej powszechna choroba skóry, która jest spowodowana naruszeniem naturalnej flory bakteryjnej poprzez rozrost bakterii, które stają się bardziej złośliwe w przypadku nadmiernego łojotoku lub nieprawidłowego rogowacenia mieszków włosowych. Cechy te mogą być dziedziczone genetycznie. Zaostrzenie trądzikowych zmian skórnych może być wywołane przez nadmierny i długotrwały stres, palenie papierosów czy źle dobrane kosmetyki.
● Łuszczyca - występuje ona u 2-3% populacji. Jest to choroba przewlekła i zapalna, której cechą charakterystyczną jest nieprawidłowe i nadmierne rogowacenie się naskórka. Zmiany łuszczycowe widoczne są zazwyczaj na łokciach i kolanach.
● Atopowe zapalenie skóry - to zapalna choroba, która dotyka zwłaszcza dzieci. Wywołuje ją najczęściej kontakt z alergenami, które powodują nieprawidłową reakcję układu immunologicznego. Prawdopodobieństwo wystąpienia AZS jest również wysokie w przypadku, gdy choruje oboje rodziców.

Zakaźne choroby skóry:

● grzybica - to najbardziej powszechna zakaźna choroba skóry. Jej powodem są zakażenia grzybicze, do których może dojść poprzez korzystanie z publicznych basenów, saun, czy używanie cudzych ręczników. Grzybica objawia się najczęściej swędzeniem, zaczerwienieniem oraz pękaniem skóry.
● Opryszczka - to choroba infekcyjna, której podstawą są zakażenia wirusowe, a jej najczęstszą odmianą jest tak zwana opryszczka wargowa. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj już w wieku dziecięcym. Przyczyną jest najczęściej bezpośredni kontakt z wirusem poprzez używanie tych samym sztućców lub picie z tej samej butelki, co osoba zakażona. Objawem jest wysypka pęcherzykowa w okolicy ust, składająca się z wielu drobnych, wypełnionych płynem pęcherzyków. Do najbardziej powszechnych chorób skóry można zaliczyć także łupież, wypadanie włosów, różyczkę oraz półpasiec. Ze względu na zróżnicowane podłoże każdej z chorób, proces leczenia wygląda inaczej w zależności od sytuacji. Warto pamiętać, że szybka reakcja w niektórych przypadkach ma kluczowe znaczenie, dlatego jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem dermatologiem.